ADS
###
تئودور روزولت: کسی که هرگز به مدرسه نرفته است، ممکن است از واگن باری سرقت کند، اما اگر او دارای تحصیلات دانشگاهی باشد، ممکن است همه راه آهن را سرقت کند.
بـؤلوم لـر
دوستان
###
لینکستان
نظر سنجی
امكانات جانبی

واقعیت اول : بیشتر وزن مغز را آب تشكیل می‌دهد و بخش جامد عمدتا از جنس چربی است

بیشتر مردم تصور می‌كنند كه مغز به طور كامل جامد است، اما این افراد اشتباه می‌كنند. 75 درصد مغز را آب تشكیل می‌دهد. بخش جامد مغز نیز از جنس چربی است و تقریبا 10 تا 12 درصد مغز را تشكیل می‌دهد. بقیه مغز از جنس پروتئین، هیدروكربن و نمك است.

واقعیت دوم: 160,000 كیلومتر رگ‌خونی در مغز وجود دارد

این به این معنی است كه اگر تمام رگ‌های خونی مغز را در امتداد یكدیگر قرار دهیم شما می‌توانید آن را 4 بار دور كره زمین بپیچانید یا اینكه كره ماه را با رگ‌های مغز دو نفر به زمین متصل كنید.

واقعیت سوم: مغز شما بین 10 تا 23 وات برق تولید می‌كند

این قدرت برای روشنایی دو لامپ كم مصرف كافیست. بخش عمده‌ای از این قدرت تولید شده به منظور ارتباط عصبی مغز با دیگر اعضا استفاده می‌شود.

واقعیت چهارم: استفاده از غذای سالم هوش را افزایش می‌دهد

طبق تحقیقاتی كه در یك موسسه در نیویورك انجام شده، اگر شما در وعده ناهار غذایی بخورید كه هیچگونه مواد نگهدارنده و یا طعم‌دهنده مصنوعی نداشته باشد، 14 درصد در تست IQ امتیاز بهتری كسب خواهید كرد. این كشف بسیار چشمگیر است و نشان می‌دهد كه عملكرد مغز به شدت به نوع تغذیه وابسته است.

واقعیت پنجم: هر فكری كه می‌كنید یك اتصال عصبی جدید در مغزتان ایجاد می‌كند

مغز از آن چیزی كه تصور می‌كنید انعطاف‌پذیر‌تر است و به مرور زمان تغییر می‌كند. اگر در همین لحظه به موضوع جدیدی فكر كردید، مطمئن باشید در مغز شما به همان میزان اتصال عصبی جدید ایجاد شده است.

واقعیت ششم: یك فرد معمولی روزانه 70 هزار فكر انجام می‌دهد

شما همیشه در حال فكر كردن هستید. با تغییر این تفكرات، شما می‌توانید به طور كل سیم‌كشی عصبی مغزتان را تغییر دهید.

واقعیت هفتم: خندیدن فرایند پیچیده‌ای است و از 5 بخش مغز استفاده می‌كند

خندیدن موضوع خنده‌داری نیست، این فرایند بخش‌های زیادی از مغز را درگیر می‌كند. خندیدن برای فعالسازی مغز‌ بسیار موثر است و مواد شیمیای تقویت‌كننده‌ای در بدن شما در هنگام خندیدن رها می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد كه خندیدن برای چند دقیقه در هر روز موجب بهبود وضعیت روحی، افزایش احساس خوشبختی و افزایش عملكرد مغز در خلاقیت می‌شود.

واقعیت هشتم: تردستی موجب تغییرات سریع در مغز می‌گردد

تردستی و یادگیری كارهای پیچیده جدید تاثیر بسیار مثبتی بر روی مغز انسان دارد. تردستی و حركات پیچیده موجب رشد بخش خاصی از مغز می‌شود، بنابراین اتصالات عصبی در مغز افزایش چشمگیر می‌شود. همچنین كارها و مسائل پیچیده می‌تواند موجب رشد چشمگیر مغز گردد.

واقعیت نهم: مغز توانایی احساس درد را در هیچ صورتی ندارد

مغز قادر به حس كردن درد در خود نیست و تنها می‌تواند درد بخش‌های دیگر بدن را دریافت كند. در واقع هیچ دریافت كننده دردی در مغز وجود ندارد.

واقعیت دهم: ارتفاع مغز انسان 9.3 سانتی متر است

مغز از آن چیزی كه مردم تصور می‌كنند كوچكتر است. اندازه مغز 16 در 14 در 9.3 سانتی متر و وزن آن 1.3 كیلوگرم است. در همین 1.3 كیلوگرم 200 میلیون سلول عصبی (نرون) وجود دارد.
مـــوضـوع : اطلاعات عمومی
*** :
به این مطلب رای دهید
نویسنده : فرشاد
تاریخ : 1391/7/14
نظر سنجی
درباره ما
پشتیبانی
صفحات
آرشیو مطالب
ســایغاج
امكانات جانبی